  • Mfr # 577716006PT
  • Zoro # G3805530
Corner Radius
3 mm
Milling Diameter
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
577716006PT
Country of Origin
United States
Corner Radius
3 mm
Milling Diameter
16.00mm
Shank Dia.
16 mm
Length of Cut
32 mm
Overall Length
92 mm
Milling Dia.
16 mm
Grade
ALTIN-MT
Item
Corner Radius End Mill
Shank Type - Machining
Straight
AlTiN
Spiral Direction
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 3 mm, 32 mm, 92 mm