  • Mfr # 4U80M080R3TC
  • Zoro # G3805269
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Corner Radius
0.3 mm
Milling Diameter
8.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4U80M080R3TC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Dimension Type
Metric
Corner Radius
0.3 mm
Milling Diameter
8.00mm
Shank Dia.
8 mm
Overall Length
63 mm
Length of Cut
16 mm
Milling Dia.
8 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
ALTIN-MT
Helix Angle
45 Degrees
End Mill Application
Roughing
Item
Roughing End Mill
List Number
4U80
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Series
Roughers
Shank Type - Machining
Straight
Spiral Direction
Right Hand
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Measurement System
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Primary Material Application ISO Code
M, S
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Max. Helix Angle
45 Degrees
Description
Roughing End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.3 mm, 16 mm, 63 mm