  • Mfr # 40131200T045
  • Zoro # G3810430
Number of Flutes
3
Overall Length
100 mm
Shank Dia.
12 mm
Length of Cut
45 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40131200T045
Overall Length
100 mm
Shank Dia.
12 mm
Length of Cut
45 mm
Dimension Type
Metric
Chamfer Width
0.0118 in
Milling Diameter
12.00mm
Milling Dia.
12 mm
Shank Length
46.6000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
Right Hand
Spiral Direction
Right Hand
Grade
TIALN
List Number
4013
Finish - Machining
TiAlN
Non-Coolant Through
Material Grade - Machining
Primary Material Application ISO Code
P
Primary Material Application
Steel
Description
Corner Chamfer End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0118 in, 45 mm