  • Mfr # D0131400T022
  • Zoro # G3729702
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
83 mm
Shank Dia.
14 mm
Length of Cut
22 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
D0131400T022
Overall Length
83 mm
Shank Dia.
14 mm
Length of Cut
22 mm
Milling Dia.
14 mm
Dimension Type
Metric
Chamfer Width
0.0118 in
Milling Diameter
14.00mm
Shank Length
51.2000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
End Mill Style
Corner-Chamfer
Right Hand
Grade
Bright (Uncoated)
End Mill Material
D003/D013
Spiral Direction
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Material Grade - Machining
TiAlN
Description
Corner Chamfer End Mill, 14 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0118 in, 22 mm