  • Mfr # D0131600T026
  • Zoro # G3734794
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
92 mm
Shank Dia.
16 mm
Length of Cut
26 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
D0131600T026
Overall Length
92 mm
Shank Dia.
16 mm
Length of Cut
26 mm
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
16.00mm
Chamfer Width
0.0118 in
Milling Dia.
16 mm
Shank Length
54.8000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
End Mill Style
Corner-Chamfer
Center Cutting
Grade
TIALN
End Mill Material
Finishing
Spiral Direction
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
TiAlN
Individual
Material Grade - Machining
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Description
Corner Chamfer End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0118 in, 26 mm