  • Mfr # D0132000T032
  • Zoro # G3731863
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
3
Overall Length
104 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
32 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0132000T032
Overall Length
104 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
32 mm
Chamfer Width
0.0118 in
Milling Dia.
20 mm
Milling Diameter
20.00mm
Dimension Type
Metric
Shank Length
58.00 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
List Number
D003/D013
End Mill Application
Finishing
Spiral Direction
Right Hand
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Corner Chamfer End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0118 in, 32 mm