  • Mfr # 40030400T012
  • Zoro # G3812214
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Overall Length
50 mm
Shank Dia.
4 mm
Length of Cut
12 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
40030400T012
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
50 mm
Shank Dia.
4 mm
Length of Cut
12 mm
Chamfer Width
0.0039 in
Milling Dia.
4 mm
Milling Diameter
4.00mm
Dimension Type
Metric
Shank Length
35.2000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Spiral Direction
Right Hand
Series
GP
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Cutting Direction
Right Hand
List Number
4003
Grade
TIALN
End Mill Material
Carbide
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Finishing
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Corner Chamfer End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0039 in, 12 mm