  • Mfr # D0130450W008
  • Zoro # G3730524
Number of Flutes
3
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
8 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0130450W008
Overall Length
57 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
8 mm
Milling Dia.
4.5 mm
Milling Diameter
4.50mm
Chamfer Width
0.0039 in
Shank Length
44.5000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Spiral Direction
List Number
D003/D013
Shank Type - Machining
Weldon Flat
TiAlN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Description
Corner Chamfer End Mill, 4.5 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 0.0039 in, 8 mm