  • Mfr # D0030800T009
  • Zoro # G3740263
Overall Length
58 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
9 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D0030800T009
Overall Length
58 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
9 mm
Milling Dia.
8 mm
Milling Diameter
8.00mm
Chamfer Width
0.0079 in
Shank Length
43.4000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
End Mill Style
Corner-Chamfer
Shank Type - Machining
Straight
Description
Corner Chamfer End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.0079 in, 9 mm