  • Mfr # D0130800W016
  • Zoro # G3741970
Number of Flutes
3
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
16 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D0130800W016
Overall Length
63 mm
Shank Dia.
8 mm
Length of Cut
16 mm
Dimension Type
Metric
Chamfer Width
0.0079 in
Milling Diameter
8.00mm
Milling Dia.
8 mm
Shank Length
41.4000 mm
Details
Item
Corner Chamfer End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
List Number
D003/D013
TIALN
Spiral Direction
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Description
Corner Chamfer End Mill, 8 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 0.0079 in, 16 mm