  • Mfr # I2R0875T150R015
  • Zoro # G2962823
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
7/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
I2R0875T150R015
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
7/8"
Shank Dia.
7/8 in
Length of Cut
1.5 in
Overall Length
4 in
Milling Dia.
0.875 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
TiAlN
Grade
TIALN
Super Alloy (S) Compatibility
No
Shank Type
Straight
End Mill Style
Corner-Radius
List Number
I2R
Stainless (M) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
Hardened (H) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Material - Machining
Finish - Machining
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
GP
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.875 in Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.015 in, 1.5 in, 4 in