  • Mfr # I4R0187T062R010
  • Zoro # G2961870
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
3/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
I4R0187T062R010
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.01 in
Milling Diameter
3/16"
Shank Dia.
3/16 in
Milling Dia.
0.1875 in
Overall Length
2 in
Length of Cut
0.625 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
TiAlN
Grade
TIALN
Stainless (M) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Shank Type
Straight
End Mill Style
Corner-Radius
Hardened (H) Compatibility
No
Item
Corner Radius End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
List Number
I4R
Super Alloy (S) Compatibility
Steel (P) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Material - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
GP
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.1875 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.01 in, 0.625 in, 2 in