  • Mfr # I4S0250T075R
  • Zoro # G3839459
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
1/4"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
I4S0250T075R
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
1/4"
Length of Cut
0.75 in
Shank Dia.
1/4 in
Overall Length
2 1/2 in
Milling Dia.
0.25 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN
Hardened (H) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Finish
TiAlN
Steel (P) Compatibility
Shank Type
Straight
Helix Angle
30 Degrees
Item
Square End Mill
End Mill Style
Square
List Number
I4S
Non Ferrous (N) Compatibility
Measurement System
Inch
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Finish - Machining
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Series
GP
Max. Helix Angle
30 Degrees
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Description
Square End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 0.75 in, Overall Length 2 1/2 in, Shank Dia. 1/4 in, Neck Dia. Not Applicable