  • Mfr # I4S0750T225R
  • Zoro # G3838591
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
3/4"
Length of Cut
2.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
I4S0750T225R
Country of Origin
India
Milling Diameter
3/4"
Length of Cut
2.25 in
Shank Dia.
3/4 in
Overall Length
5 in
Milling Dia.
0.75 in
Grade
Bright (Uncoated)
Finish
Bright (Uncoated)
Shank Type
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Steel
Primary Material Application ISO Code
P
Description
Square End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 2.25 in, Overall Length 5 in, Shank Dia. 3/4 in, Neck Dia. Not Applicable