  • Mfr # 754512005LT
  • Zoro # G3822878
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
12.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
754512005LT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
12.00mm
Length of Cut
18 mm
Shank Dia.
12 mm
Overall Length
76 mm
Milling Dia.
12 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-LT1
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Helix Angle
50 Degrees
List Number
7545
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
No
End Mill Style
Square
Super Alloy (S) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Yes
Item
Square End Mill
Finish
TiAlN
Stainless (M) Compatibility
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
TiAlN-LT1
Measurement System
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
H
Primary Material Application
Hardened Steel
Series
Vision Plus
Max. Helix Angle
50 Degrees
Description
Square End Mill, 12 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 18 mm, Overall Length 76 mm, Shank Dia. 12 mm, Neck Dia. Not Applicable