  • Mfr # 706004002RT
  • Zoro # G3816675
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
706004002RT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
4 mm
Shank Dia.
6 mm
Milling Dia.
4 mm
Overall Length
75 mm
Corner Radius
0.50mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-RT1
Helix Angle
15 Degrees
Stainless (M) Compatibility
No
End Mill Style
Ball Nose
Hardened (H) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
List Number
7060
Cutting Direction
Right Hand
Finish
TiAlN
Super Alloy (S) Compatibility
No
Item
Ball End Mill
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Non Ferrous (N) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Yes
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, S
Measurement System
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Drilling Tool Configuration
Individual
Series
Vision Plus
Description
Ball End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through