  • Mfr # 51N310004..
  • Zoro # G3818136
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Length of Cut
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
51N310004..
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
15 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
89 mm
Milling Dia.
10 mm
Corner Radius
0.5 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
3
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
Bright (Uncoated)
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
38 Degrees
Hardened (H) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Corner-Radius
Steel (P) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Finish
Bright (Uncoated)
List Number
51N3
End Mill Application
Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Measurement System
Finish - Machining
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
AluSurf
Max. Helix Angle
38 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.5 mm, 15 mm, 89 mm