  • Mfr # I4S1250T200R
  • Zoro # G3838235
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
1-1/2"
Length of Cut
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
I4S1250T200R
Country of Origin
India
Milling Diameter
1-1/2"
Length of Cut
2 in
Shank Dia.
1 1/4 in
Overall Length
4 1/2 in
Milling Dia.
1.25 in
Grade
TIALN
Finish
TiAlN
Shank Type
Straight
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Description
Square End Mill, 1.25 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 2 in, Overall Length 4 1/2 in, Shank Dia. 1 1/4 in, Neck Dia. Not Applicable