  • Mfr # 70N720007MT
  • Zoro # G3816368
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
125 mm
Milling Diameter
20.00mm
Number of Flutes
6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
70N720007MT
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
125 mm
Milling Diameter
20.00mm
Length of Cut
0.67 mm
Corner Radius
1.25mm
Milling Dia.
20 mm
Shank Dia.
20 mm
Number of Flutes
6
Finish
AlTiN
List Number
70N7
Grade
ALTIN-MT1
Helix Angle
20 Degrees
Material Grade - Machining
AlTiN-MT1
Finish - Machining
AlTiN
Series
X-Feed
Description
Ball End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through