  • Mfr # 577716006MW
  • Zoro # G3817628
Milling Diameter
16.00mm
Length of Cut
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
577716006MW
Country of Origin
United States
Milling Diameter
16.00mm
Length of Cut
32 mm
Shank Dia.
16 mm
Overall Length
92 mm
Milling Dia.
16 mm
Corner Radius
0.75 mm
Grade
ALTIN-MW
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Item
CR End Mill,0.75mm CR,16.00mm Dia,Crbide
Finish
AlTiN
Super Alloy (S) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Shank Type
Weldon
Helix Angle
38 Degrees
Hardened (H) Compatibility
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Material Grade - Machining
AlTiN-MW
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
VariMill II(TM)
Flute Spacing
Variable
Max. Helix Angle
38 Degrees
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Metric, 0.75 mm, 32 mm, 92 mm