  • Mfr # D50306002RW
  • Zoro # G3900456
/ea
Key Features
Number of Flutes
3
Overall Length
54 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
7 mm
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
D50306002RW
Country of Origin
Israel
Dimensions
Overall Length
54 mm
Shank Dia.
6 mm
Length of Cut
7 mm
Milling Dia.
6 mm
Milling Diameter
6.00mm
Dimension Type
Metric
Details
Item
Square End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Single End/Double End
Single
Grade
TIALN-RW
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Shank Type
Weldon
List Number
D503/D513
Helix Angle
45 Degrees
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Steel (P) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Finish
TiAlN
Cutting Direction
Right Hand
Measurement System
Metric
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
TiAlN-RW
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Material Applications
Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Super Alloy
Primary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, M, P
Series
Finishers
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
45 Degrees
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application ISO Code
K, S
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Titanium
Description
Square End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Weldon Flat, Length of Cut 7 mm, Overall Length 54 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable