  • Mfr # 70N101501RT
  • Zoro # G3816508
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
70N101501RT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
Length of Cut
1.5 mm
Shank Dia.
4 mm
Neck Length
3 mm
Milling Dia.
1.5 mm
Overall Length
63 mm
Neck Dia.
1.3 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-RT1
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Finishing
Steel (P) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
No
Non Ferrous (N) Compatibility
No
List Number
70N1
Cast Iron (K) Compatibility
Item
Ball End Mill
Finish
TiALN
Cutting Direction
Right Hand
Stainless (M) Compatibility
Shank Type
Straight
End Mill Style
Ball Nose
Finish - Machining
TiAlN
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Hardened Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Primary Material Application ISO Code
H
Series
Vision Plus
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Secondary Material Application ISO Code
P
Secondary Material Application
Steel
Description
Ball End Mill, 1.5 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through