  • Mfr # 57NC10004T
  • Zoro # G3905785
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Overall Length
76 mm
Number of Flutes
5
End Mill Style
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
57NC10004T
Country of Origin
Japan
Dimensions
Milling Diameter
10.00mm
Overall Length
76 mm
Length of Cut
22 mm
Milling Dia.
10 mm
Dimension Type
Metric
Neck Length
30 mm
Shank Dia.
10 mm
Neck Dia.
9.4 mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
5
End Mill Style
Square
Finish
AlTiN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Item
Square End Mill
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Material
Carbide
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
List Number
57NC
Grade
WS15PE
Helix Angle
38 Degrees
Single End/Double End
Single
End Mill Application
Roughing/Finishing
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
WS15PE
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Hardened Steel, Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, S
Series
VariMill II(TM)
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
38 Degrees
Secondary Material Application
Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application ISO Code
M, P
Flute Spacing
Variable
Description
Square End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 22 mm, Overall Length 76 mm, Shank Dia. 10 mm, Neck Dia. 9.4 mm