  • Mfr # 577710004MT
  • Zoro # G3817725
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Length of Cut
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
577710004MT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Length of Cut
22 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
72 mm
Corner Radius
0.5 mm
Milling Dia.
10 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Grade
ALTIN-MT
End Mill Application
Finishing
Shank Type
Straight
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Finish
AlTiN
List Number
5777
Hardened (H) Compatibility
Helix Angle
38 Degrees
Item
CR End Mill,0.50mm CR,10.00mm Dia
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
End Mill Style
Corner-Radius
Measurement System
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
VariMill II(TM)
Flute Spacing
Variable
Secondary Material Application ISO Code
H, M, S
Max. Helix Angle
38 Degrees
Secondary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Flute Type
Spiral
Description
Corner Radius End Mill, 10 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.5 mm, 22 mm, 72 mm