  • Mfr # 750504002LT
  • Zoro # G3822939
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
750504002LT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
4.00mm
Length of Cut
6 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
57 mm
Milling Dia.
4 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-LT1
Finish
TiAlN
Item
Square End Mill
End Mill Application
Roughing/Finishing
List Number
7505
Super Alloy (S) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
No
Shank Type
Straight
Helix Angle
50 Degrees
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Yes
End Mill Style
Square
Steel (P) Compatibility
Yes
Material Grade - Machining
TiAlN-LT1
Measurement System
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Hardened Steel
Primary Material Application ISO Code
H
Series
Vision Plus
Max. Helix Angle
50 Degrees
Description
Square End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Length of Cut 6 mm, Overall Length 57 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable