  • Mfr # 577705002MT
  • Zoro # G3817847
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
5.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Length of Cut
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
577705002MT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
5.00mm
Length of Cut
13 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
57 mm
Milling Dia.
5 mm
Corner Radius
0.25 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
5
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Non-Center Cutting
Grade
ALTIN-MT
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Finish
AlTiN
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
End Mill Application
Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Steel (P) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
List Number
5777
Helix Angle
38 Degrees
End Mill Style
Corner-Radius
Shank Type
Straight
Material - Machining
Measurement System
Finish - Machining
AlTiN
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
AlTiN-MT
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
VariMill II(TM)
Flute Spacing
Variable
Flute Type
Spiral
Max. Helix Angle
38 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 5 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.25 mm, 13 mm, 57 mm