  • Mfr # 494016006LT
  • Zoro # G3907919
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
16.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
6
Length of Cut
16 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
494016006LT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
16.00mm
Length of Cut
16 mm
Shank Dia.
16 mm
Overall Length
92 mm
Corner Radius
1 mm
Milling Dia.
16 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
6
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-LT
Steel (P) Compatibility
Yes
Item
Roughing End Mill
Stainless (M) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
List Number
4940
Cutting Direction
Right Hand
Pitch
Flat Shallow
Finish
TiAlN
Helix Angle
45 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
End Mill Style
Corner-Radius
Shank Type
Straight
End Mill Application
Roughing
Measurement System
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
TiAlN-LT
Primary Material Application ISO Code
H, M
Primary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
Roughers
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application ISO Code
K, P, S
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
45 Degrees
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Steel, Titanium
Description
Roughing End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 16 mm, 92 mm