  • Mfr # 706106004RT
  • Zoro # G3816550
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
6.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
706106004RT
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
6.00mm
Length of Cut
6 mm
Shank Dia.
10 mm
Overall Length
100 mm
Milling Dia.
6 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-RT1
Helix Angle
15 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Finishing
Finish
TiALN
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
No
List Number
7061
Shank Type
Straight
End Mill Style
Ball Nose
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Yes
Item
Ball End Mill
Measurement System
Material Grade - Machining
TiAlN-RT1
Material - Machining
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
H
Primary Material Application
Hardened Steel
Drilling Tool Configuration
Individual
Series
Vision Plus
Secondary Material Application ISO Code
P
Flute Spacing
Fixed
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application
Steel
Description
Ball End Mill, 6 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through