  • Mfr # 490620007RW
  • Zoro # G3818599
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
3
Overall Length
104 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
38 mm
End Mill Style
Corner-Chamfer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
490620007RW
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
104 mm
Shank Dia.
20 mm
Length of Cut
38 mm
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
20.00mm
Milling Dia.
20 mm
Chamfer Width
0.5 mm
Details
Item
Roughing End Mill
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Chamfer
Single End/Double End
Single
Finish
TiAlN
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Weldon
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
List Number
4906
Grade
TIALN-RW
Stainless (M) Compatibility
End Mill Application
Roughing
End Mill Material
Carbide
Pitch
Fine
Steel (P) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Finish - Machining
TiAlN
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
TiAlN-RW
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Drilling Tool Configuration
Individual
Secondary Material Application ISO Code
H, M, S
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Secondary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel
Series
Roughers
Description
Roughing End Mill, 20 mm Milling Dia., Carbide, Weldon Flat, Metric, 0.5 mm, 38 mm