  • Mfr # 47N716006LT
  • Zoro # G3908777
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
16.00mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
47N716006LT
Country of Origin
Israel
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
16.00mm
Length of Cut
32 mm
Shank Dia.
16 mm
Overall Length
92 mm
Neck Length
44 mm
Corner Radius
1 mm
Milling Dia.
16 mm
Neck Dia.
15 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
TIALN-LT
End Mill Application
Finishing
Finish
TiAlN
Non Ferrous (N) Compatibility
No
List Number
47N7
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Item
CR End Mill,1.00mm CR,16.00mm Dia
Hardened (H) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Helix Angle
38 Degrees
End Mill Style
Corner-Radius
Cast Iron (K) Compatibility
Measurement System
Material - Machining
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
TiAlN-LT
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application ISO Code
H, M, P
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
VariMill I(TM)
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Titanium
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Variable
Max. Helix Angle
38 Degrees
Secondary Material Application ISO Code
K, S
Description
Corner Radius End Mill, 16 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 32 mm, 92 mm