  • Mfr # TDD106Z10200
  • Zoro # G2730828
Overall Length
293 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDD106Z10200
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
10.2 mm
Overall Length
293 mm
Shank Dia.
11 mm
Flute Length
237 mm
Depth:Dia. Ratio
20xD
Drill Point Length
2.1570mm
Maximum Drilling Depth
214.00 mm
Shank Length
46 mm
Decimal Equivalent
0.4016
List Number
TDD106
Series
TDD106
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 214.00 mm, Metric, 20xD