  • Mfr # TDD105Z12500
  • Zoro # G2731388
Overall Length
276 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDD105Z12500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
12.5 mm
Overall Length
276 mm
Shank Dia.
13 mm
Flute Length
221 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Shank Length
50 mm
Drill Point Length
2.6560mm
Maximum Drilling Depth
194.00 mm
Decimal Equivalent
0.4921
List Number
TDD105
Series
TDD105
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 12.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 194.00 mm, Metric, 15xD