  • Mfr # TDD106Z12500
  • Zoro # G2730977
Overall Length
341 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TDD106Z12500
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
12.5 mm
Overall Length
341 mm
Depth:Dia. Ratio
20xD
Flute Length
284 mm
Shank Dia.
13 mm
Drill Point Length
2.6560mm
Maximum Drilling Depth
257.00 mm
Shank Length
50 mm
Decimal Equivalent
0.4921
List Number
TDD106
Series
TDD106
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 12.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 257.00 mm, Metric, 20xD