  • Mfr # TDD107Z12500
  • Zoro # G2730152
Overall Length
406 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDD107Z12500
Country of Origin
United States
Dimensions
Drill Bit Size
12.5 mm
Overall Length
406 mm
Flute Length
346 mm
Depth:Dia. Ratio
25xD
Shank Dia.
13 mm
Maximum Drilling Depth
319.00 mm
Drill Point Length
2.6560mm
Shank Length
50 mm
Decimal Equivalent
0.4921
List Number
TDD107
Series
TDD107
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 12.5 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 319.00 mm, Metric, 25xD