  • Mfr # TDD105Z03175
  • Zoro # G2730012
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
105 mm
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TDD105Z03175
Country of Origin
Germany
Dimensions
Drill Bit Size
1/8 in
Overall Length
105 mm
Shank Dia.
4 mm
Depth:Dia. Ratio
15xD
Flute Length
67 mm
Drill Point Length
0.6430mm
Maximum Drilling Depth
58.00 mm
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
32 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
132 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.1250
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
List Number
TDD105
Standards
ANSI, ISO
Coolant Fed
Coolant Through
Series
TDD105
Spiral Direction
Right Hand
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Cast Iron, Stainless Steel, Steel
Material Grade - Machining
WU20PD
Primary Material Application ISO Code
K, M, P
Number of Coolant Holes
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 1/8 in, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 58.00 mm, Fractional Inch, 15xD