  • Mfr # TDD105Z07000
  • Zoro # G2730417
Overall Length
162 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TDD105Z07000
Drill Bit Size
7 mm
Overall Length
162 mm
Shank Dia.
7 mm
Flute Length
121 mm
Shank Length
38 mm
Drill Point Length
1.4640mm
Maximum Drilling Depth
105.00 mm
Decimal Equivalent
0.2756
Measurement System
Metric
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 7 mm, Drill Bit Point Angle 132 Degrees , Conical Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WU20PD, Maximum Drilling Depth 105.00 mm, Metric, 15xD