  • Mfr # NG4M600LK
  • Zoro # G3592660
/ea
Key Features
Style
TopGroove(TM)
Width
6.50mm
Grade
TN6025
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NG4M600LK
Country of Origin
United States
Width
6.50mm
Insert Size
Corner Radius
0.64mm
Max. Grooving Width
6.00mm
Thickness
11.51mm
Seat Size
Depth of Cut
6.35mm
Parting and Grooving Insert
Style
TopGroove(TM)
Grade
TN6025
Cutting Direction
Left Hand
Coating
AlTiN
ISO Number
NG4M600LK
No Hole
Finish - Machining
AlTiN
ANSI Code
NG4M600LK
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Feed Type
High
Measurement System
Metric
Secondary Material Application ISO Code
H, K, N
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Description
Parting and Grooving Insert, Left Hand, Max. Grooving Width 6.00mm, ANSI Code NG4M600LK, Chip-Breaker Code K, Chip-Breaker Style Double Sided, Clearance Angle 11 Degrees , Coating Process PVD