  • Mfr # WC020M02R06F02
  • Zoro # G3599399
/ea
Key Features
Style
Precision Molded
Insert Seat Size
2
Width
1.60mm
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WC020M02R06F02
Country of Origin
United States
Dimensions
Insert Seat Size
2
Width
1.60mm
Overall Length
9.00mm
Insert Size
Corner Radius
0.20mm
Seat Size
Max. Grooving Width
2.00mm
Reference Length
9.00mm
Thickness
3.20mm
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
Precision Molded
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25PT
Cutting Direction
Right Hand
Workpiece Compatibility
Stainless (M), Steel (P)
Coating
AlTiN
Insert Material
Carbide
Insert Style
WC-U-CF
Application
Grooving
ISO Number
WC020M02R06F02
Mounting Style
Convex Prismatic Cross Section
Lead Angle
10.5 Degrees
No. of Edges
1
Number of Cutting Edges
1
Cutting Application
Grooving
Primary Material Application ISO Code
S
Coating Process
PVD
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Chip-Breaker Style
On One Side
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Measurement System
Metric
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Manufacturer Grade
Hole Type
No Hole
Chip-Breaker Code
F
ANSI Code
WC020M02R06F02
Clearance Angle
10.5 Degrees
Description
Parting and Grooving Insert, Right Hand, Max. Grooving Width 2.00mm, Side Cutting Edge Angle 6 Degrees , ANSI Code WC020M02R06F02, Chip-Breaker Code F, Chip-Breaker Style On One Side, Clearance Angle 10.5 Degrees , Coating Process PVD