  • Mfr # TCF120412FPV34
  • Zoro # G3818925
/ea
Key Features
Insert Size
120412
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25CH
Cutting Direction
Right Hand
Application
Drilling
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCF120412FPV34
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
120412
Insert Thickness
0.1650"
Dimension Type
Inch
Corner Radius
1.20mm
Width
13.4000mm
Thickness
4.20mm
Hole Dia.
4.80mm
Seat Size
F
Cutting Edge Length
13.40mm
Details
Item
Indexable Drilling Insert
Chip-Breaker
Yes
Grade
WU25CH
Cutting Direction
Right Hand
Application
Drilling
Insert Style
TCF
No. of Edges
4
Coating
Al2 O3
Insert Application
Mounting Style
Taper Screw
ISO Number
TCF120412FPV34
Inscribed Circle
0.4960 in
Shape
Triangle
Material
Carbide
Insert Shape
V34
Relief Angle
11 Degrees
Finish - Machining
Al2O3
ANSI Code
TCF120412FPV34
Primary Material Application ISO Code
K, P
Number of Cutting Edges
4
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Manufacturer Grade
Secondary Material Application
Stainless Steel
Peripheral Insert Style
Periphery
Secondary Material Application ISO Code
M
Material - Machining
Carbide
Coating Process
CVD
Finish
Measurement System
Metric
Description
Indexable Drilling Insert, Seat Size F, Relief Angle 11 Degrees , Al2O3, ANSI Code TCF120412FPV34, Coating Process CVD, Corner Radius 1.20mm, Hole Dia. 4.80mm