  • Mfr # TCF440R4SLR40MF
  • Zoro # G3750982
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TCF440R4SLR40MF
Country of Origin
Canada
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
293.56mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Flute Length
217.20mm
Max. Drilling Depth
177.56mm
Min. Drill Dia.
44.00mm
Max. Drill Dia.
45.00mm
ANSI Code
TCF440R4SLR40MF
ISO Number
TCF440R4SLR40MF
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 177.56mm, TCF440R4SLR40MF, TCF, Coolant Through