  • Mfr # TCF460R5SLR40MG
  • Zoro # G3749381
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Overall Length
344.67mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF460R5SLR40MG
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Diameter
40.00mm
Overall Length
344.67mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Max. Drilling Depth
231.67mm
Min. Drill Dia.
46.00mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Flute Length
268.50mm
ISO Number
TCF460R5SLR40MG
ANSI Code
TCF460R5SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 231.67mm, TCF460R5SLR40MG, TCF, Coolant Through