  • Mfr # TCF560R4SLR40MG
  • Zoro # G3751883
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
346.94mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF560R4SLR40MG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Overall Length
346.94mm
Max. Drilling Depth
225.94mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Min. Drill Dia.
56.00mm
Flute Length
270.70mm
Max. Drill Dia.
57.00mm
ANSI Code
TCF560R4SLR40MG
ISO Number
TCF560R4SLR40MG
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 225.94mm, TCF560R4SLR40MG, TCF, Coolant Through