  • Mfr # TCF630R4SLR40MH
  • Zoro # G3778879
Diameter
40.00mm
Ratio
4xD
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF630R4SLR40MH
Diameter
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
375.23mm
Max. Drilling Depth
254.23mm
Depth x Dia. Ratio
4xD
Flute Length
298.30mm
Min. Drill Dia.
63.00mm
Max. Drill Dia.
64.00mm
ANSI Code
TCF630R4SLR40MH
ISO Number
TCF630R4SLR40MH
Description
Indexable Insert Drill, 4xD, Max. Drilling Depth 254.23mm, TCF630R4SLR40MH, TCF, Coolant Through