  • Mfr # TCF670R5SLR40MH
  • Zoro # G3777302
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40.00mm
Ratio
5xD
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Shank Length
70.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCF670R5SLR40MH
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Overall Length
460.33mm
Flute Length
384.20mm
Min. Drill Dia.
67.00mm
Max. Drilling Depth
337.33mm
Depth x Dia. Ratio
5xD
Details
Item
Indexable Insert Drill
Ratio
Mounting Style
Screw Clamp
Cutting Direction
Right Hand
Toolholder Style
TCF
Flanged Shank
Yes
ANSI Code
TCF670R5SLR40MH
Standards
ISO 9766
Flute Type
Slow Spiral
Drilling Application
Number of Inserts
2
Number of Coolant Holes
2
Coolant Fed
Coolant Through
Shank Type - Machining
Round with Flat and Side Lock
ISO Number
TCF670R5SLR40MH
Central Insert Style
TCF
Spiral Direction
Measurement System
Metric
Description
Indexable Insert Drill, 5xD, Max. Drilling Depth 337.33mm, TCF670R5SLR40MH, TCF, Coolant Through