  • Mfr # M1200HF025Z03M16HN07
  • Zoro # G3803832
Series
M1200 Mini
Overall Length
56.50mm
Depth of Cut
1.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M1200HF025Z03M16HN07
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
56.50mm
Depth of Cut
1.70mm
Insert Size
0704
Shank Dia.
29.00mm
Head Projection Length
32.00mm
Connection Size
M16
Min. Cutting Dia.
25.00mm
Shank Length
24.50mm
Max. Cutting Dia.
39.13mm
Series
M1200 Mini
Rake
-11.200 Degrees Radial, -7 Degrees Axial
Cutting Application
Face Milling
Max. Speed
20,000 RPM
ISO Number
M1200HF025Z03M16HN07
Toolholder Style
HN0704
Shank Type - Machining
Threaded
Compatible Hardware
Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
1
ANSI Code
M1200HF025Z03M16HN07
Number of Inserts
3
Features
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 39.13mm, Depth of Cut 1.70mm, Shank Dia. 29.00mm, Overall Length 56.50mm, ANSI Code M1200HF025Z03M16HN07, Compatible Hardware Flat Point Socket Set Screw, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Connection Size M16, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling