  • Mfr # M1200HF040Z05HN07
  • Zoro # G3802475
Series
M1200
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
1.70mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M1200HF040Z05HN07
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
1.70mm
Max. Cutting Dia.
54.14mm
Arbor Dia.
22.00mm
Hub Outside Dia.
38.00mm
Series
M1200
Rake
-7 Degrees Axial, -8.6 Degrees Radial
ISO Number
M1200HF040Z05HN07
Features
First Choice for Low Depth of Cut Face Milling, High-Feed Capability, Twelve Cutting Edges
Cutting Application
Face Milling, Side and Face Milling
ANSI Code
M1200HF040Z05HN07
Number of Inserts
5
Max. Speed
15,800 RPM
Compatible Hardware
Anti-Seize Lubricant, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 54.14mm, Depth of Cut 1.70mm, Overall Length 40.00mm, ANSI Code M1200HF040Z05HN07, Compatible Hardware Anti-Seize Lubricant, Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Side and Face Milling