  • Mfr # M1200D040Z05HN07
  • Zoro # G3782589
Series
M1200
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
3.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M1200D040Z05HN07
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
3.50mm
Max. Cutting Dia.
48.71mm
Arbor Dia.
22.00mm
Hub Outside Dia.
38.00mm
Series
M1200
Rake
-7 Degrees Axial, -8.7 Degrees Radial
Number of Inserts
5
Cutting Application
Face Milling, Side and Face Milling, Side/Shoulder Milling: Eased Chamfer
ANSI Code
M1200D040Z05HN07
Max. Speed
15,800 RPM
Compatible Hardware
Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
ISO Number
M1200D040Z05HN07
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 48.71mm, Depth of Cut 3.50mm, Overall Length 40.00mm, ANSI Code M1200D040Z05HN07, Compatible Hardware Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Face Milling, Side and Face Milling, Side/Shoulder Milling: Eased Chamfer