  • Mfr # M1200D040Z03HN09
  • Zoro # G3782622
Series
M1200
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
4.40mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M1200D040Z03HN09
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
40.00mm
Depth of Cut
4.40mm
Insert Size
0905
Max. Cutting Dia.
50.96mm
Arbor Dia.
22.00mm
Hub Outside Dia.
39.00mm
Series
M1200
Rake
-7.6 Degrees Radial
Number of Inserts
3
Features
Low Cutting Forces for Maximum Productivity, Twelve Cutting Edges
Cutting Application
Side and Face Milling
ANSI Code
M1200D040Z03HN09
ISO Number
M1200D040Z03HN09
Compatible Hardware
Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver
Max. Speed
15,800 RPM
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 50.96mm, Depth of Cut 4.40mm, Overall Length 40.00mm, ANSI Code M1200D040Z03HN09, Compatible Hardware Insert Screw M4x0.7 x 10 T15, Torx Driver, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application Side and Face Milling