  • Mfr # M370D025Z02M12WO08
  • Zoro # G3797322
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
M370
Overall Length
57.00mm
Depth of Cut
1.25mm
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M370D025Z02M12WO08
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
57.00mm
Depth of Cut
1.25mm
Shank Dia.
21.00mm
Insert Size
WOEJ080412SRMH
Head Projection Length
35.00mm
Head Dia.
25.00mm
Max. Cutting Dia.
32.00mm
Connection Size
M12
Shank Length
22.00mm
Details
Item
Indexable Profiling End Mill
Series
M370
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Trigon
Rake
-11 Degrees Axial, -13 Degrees Radial
Max. Speed
46,000 RPM
ISO Number
M370D025Z02M12WO08
Cutting Application
Features
Double-Sided, First Choice for Roughing Applications, High Metal Removal Rates, Six Cutting Edges
Insert Style
WOEJ-MH
Number of Inserts
2
Insert Inscribed Circle
7.79mm
Insert Holding Type
Screw
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
Insert Screw M3x0.5 x 9, Torx DT-9
ANSI Code
M370D025Z02M12WO08
Number of Coolant Holes
2
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 32.00mm, Depth of Cut 1.25mm, Shank Dia. 21.00mm, Overall Length 57.00mm, ANSI Code M370D025Z02M12WO08, Compatible Hardware Insert Screw M3x0.5 x 9, Torx DT-9, Connection Size M12, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Helical Milling, Plunge Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Roughing, Slotting: Square End