  • Mfr # M370D032Z03A32WO08L300
  • Zoro # G3782245
Overall Length
300.00mm
Depth of Cut
1.25mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M370D032Z03A32WO08L300
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Depth of Cut
1.25mm
Insert Size
WOEJ080412SRMH
Shank Dia.
32.00mm
Max. Cutting Dia.
32.00mm
Neck Dia.
29.00mm
Shank Length
260.00mm
Head Projection Length
40.00mm
Head Dia.
32.00mm
Right Hand
Insert Shape
Trigon
Rake
-11 Degrees Axial, -13 Degrees Radial
Insert Holding Type
Screw
Insert Inscribed Circle
7.79mm
Max. Speed
38,700 RPM
Insert Style
WOEJ-MH
ISO Number
M370D032Z03A32WO08L300
Compatible Hardware
Insert Screw M3x0.5 x 9, Torx DT-9
Shank Type - Machining
Straight
ANSI Code
M370D032Z03A32WO08L300
Cutting Application
Number of Inserts
3
Number of Coolant Holes
2
Description
Indexable Profiling End Mill, Max. Cutting Dia. 32.00mm, Depth of Cut 1.25mm, Shank Dia. 32.00mm, Overall Length 300.00mm, ANSI Code M370D032Z03A32WO08L300, Compatible Hardware Insert Screw M3x0.5 x 9, Torx DT-9, Coolant Fed Coolant Through, Cutting Application 3D Profiling, Face Milling, Plunge Milling, Pocketing, Ramping: Blank, Side/Shoulder Milling: Roughing, Slotting: Square End